Юрист on-line | JusGO.com.ua

Оформлення спадщини, без правовстановлюючих документів.

В силу різних причин, буває так що спадкодавець за життя не встиг оформити правовстановлюючі документи на спадкове майно. Це не позбавляє спадкоємців права на спадщину, але прийняти її вони зможуть лише при наявності правовстановлюючих документів на майно спадкодавця. Якщо ви маєте сумніви щодо того чи зможете пройти всю юридичну процедуру, краще відразу замовте юридичну консультацію на jusgo.com.ua.
Оскільки відповідно до: пункту 4.15 частини четвертої глави 10 розділу II "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Отже давайте перейдемо до суті, і порядку ваших дій з юристом чи без:
1. Після відкриття спадщини, йдемо до нотаріуса за місцем її відкриття, і пишемо заяву про прийняття спадщини.
2. Необхідно також написати у нотаріуса, заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину.
3. Для видачі свідоцтва, потрібні правовстановлюючі документи на майно, які підтверджують право вланості на нього. В разі їх відсутності, нотаріус пише постанову про відмову у вчиненні нотарільної дії, у звязку с відсутність правовстановлюючих документів на майно спадкодавця. І роз`яснює порядок вирішення цього питання в суді.

Далі необхідно буде звертатися з позовом про визнання права власності на спадкове майно, до суду. Ось приблизний перелік документів які необхідно зібрати, для економії вашого часу:
 • Копії свідоцтва про народженн спадкодавця та спадкоємців;
 • Документи підтверджуючі родинні звязки зі спадкодавцем(копія свідоцтва про народження спадкоємців, чи усиновлення);
 • Постанова нотаріуса, про відмову у вчиненні нотарільної дії;
 • Зведений акт вартості будинку;
 • Технічний паспорт на житловий будинок;
 • Копія паспорту спадкоємців;
 • Копія свідоцтва про смерть спадкодавця;
 • Копія документів, підтверджуючих факт прийняття спадщини(виписка з домової книги, копія заяви про прийняття спадщини тощо.)

Коли необхідні документи буде зібрано, залишиться довести в суді право власності спадкодавця на майно, та щоб суд його визнав за вами, після чого ви зможете отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса. На цьому етапі краще залучити до справи юриста.

Потрібно буде довести що спадкодавець звертався у державні органи, для оформлення права власності на майно, зокрема нерухоме. Найчастіше такі ситуації виникают коли потрібно оформити спадщину на будинки збудовані за радянських часів. Юрист онлайн підкаже у разі необхідності як вам діяти.

Вирішити цю ситуацію допоможе пункт 4, статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»:
Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Крім того Ви завжди можете скористатися персональною консультацією юриста.


Нормативні акти які знадобляться при складанні позову, та доведенні права власності в суді:
 • пункт 4, статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
 • Постанова кабміну «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів державного замовлення»
 • Додаток 2 до «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав»
 • стаття 5 «Цивільного кодексу України»
 • Листа державної архітектурно-будівельної інспекції України «Щодо порядку прийняття в експлуатацію самовільно побудованого садового будинку і розмірів штрафів»
 • Любое копирование материалов, допускается только с разрешения владельца сайта, или указания ссылки на источник.