Юрист on-line | JusGO.com.ua

Порядок усиновлення дитини в Україні

Ви можливо прийшли до такого рішення. Люди приходять до нього в різні способи, хтось зневірився намагаючись дати народження своїй дитини, хтось побачив дитину в дитячому будинку і був зворушений бажанням дати свою любов цій дитини. Зовсім недавно у світі стала набирати оберти тенденція усиновлення дітей дивлячись на знаменитостей, звичайно це добре ( Бред Пітт і Анджеліна Джолі, Сандра Баллок, Шарліз Терон тощо). Це дуже позитивний приклад, який у багатьох відношеннях показує людям, що немає нічого поганого в усиновленні. У будь-якому випадку це крок, який є гідним поваги, але тим не менше, це велика відповідальність, якщо ви вже вирішили і ретельно продумати все, то наша стаття допоможе вам зрозуміти правові аспекти усиновлення. Проте не забудьте проконсультуватися з юристом перед початком цієї складної процедури.

Отже. Усиновлювачем може бути дієздатна особа яка досягла 21 року, за винятком коли усиновлювач є родичем дитини. Також, усиновлювач повинен бути старше за дитину на 15 років.
Перше, що необхідно зробити, це заповнити заяву в місцевій Службі у справах дітей. Друге - до бланку заяви, додати такі документи:
 • копія паспорта;
 • декларацію про доходи (за рік) або довідка про заробітну плату за останні півроку;
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • висновок про стан здоров'я кожного заявника;
 • засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя);
 • довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника;
 • копія документа, що підтверджує право власності на житло.
Отримання дозволу та вибір дитини.
Після подачі документів буде розмова зі Службою у справах дітей, яка захоче з'ясувати мотиви потенційних батьків, складе акт на обстеження житловий умов, підготує необхідний висновок, і в разі прийняття позитивного рішення - поставить на облік. Наступний крок, встановлення контакту з дитиною.
Визначившись з дитиною, потрібно подати заяву про бажання усиновлення в Служби у справах дітей безпосередньо за місцем перебування притулку. Заявка заповнюється строго за формою, українською мовою, із зазначенням імен, прізвищ, місця прописки кандидатів в усиновителі, а також докладної інформації про дитину і її місцезнаходження. Керівник дитячого будинку надасть Вам копії всіх необхідних документів. Серед них:
 • свідоцтво про народження;
 • висновок про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;
 • акт про знайомство дитини з кандидатами в усиновлювачі;
 • документи, підтверджуючі, що вона може бути усиновлена.
Через кілька днів (згідно із законом не більше 10 робочих), видадуть висновок про доцільність усиновлення, який в майбутньому Вам знадобиться для надання в суді

Усиновлення.
Заключний етап - подача всіх наявних документів до суду, для ухвалення позитивного рішення з питання усиновлення дитини. Рішення суду можна отримати приблизно через два місяці. Зареєструвати дитину в паспортному столі, отримати на руки нове свідоцтво про народження і усиновлення, після чого дитинка стане повноправним членом Вашої родини. Замовлення юридичних послуг допомогає зекономити багато часу.

Багато потенційних прийомних батьків не наважуються, тому що вони бояться, що вони самі або члени їх родин будуть любити цю дитину менш, бояться поганої спадковості т.п. Але якщо Ви вибрали цей відповідальний шлях, ростити в сім'ї чужу дитини, як свою власну, бажаємо Вам удачі в цьому красивому поступку. Ця стаття є дослідженням процедури усиновлення згідно законодавства України, практику усиновлення одностатевими парами за кордоном у межах цієї статті не розглядатимемо.


 • ст. 207 — 242 "Сімейного Кодексу України"
 • Постанова Кабінету міністрів України від 08.10.08 р. №905 "Про затвердження порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей"
 • ст. 251 – 255 "Цивільного процесуального кодексу України"
 • Любое копирование материалов, допускается только с разрешения владельца сайта, или указания ссылки на источник.