Юрист on-line | JusGO.com.ua

Поліція не має права вилучати документи, без законних підстав. Уважно прочитайте !

В силу різних причин, може скластися так що хтось з поліції виявиться недобросовісним. В такій ситуації потрібно себе вміти, правильно поводити. Нижче наведено деякі поради від юриста.

Під час спілкування з поліцейськими, майте на увазі:
  • Виконувати необхідно тільки ЗАКОННІ вимоги правоохоронця.(показати паспорт, чи інший документ що посвідчує особу, дати пояснення з приводу якої небудь події, назвати прізвище чи адресу).
  • Попросіть представитись поліцейського і показати посвідчення, та уважно прочитайте прізвище, посаду, та ім`я. За потреби запишіть.
  • Спілкуйтеся спокійно, не погрожуйте та не тікайте, будьте стримані та ввічливі.
  • Міліція не може у Вас вилучати документи, без законних підстав. Підозра у скоєнні злочину - не є підставю для вилучення паспорту(крім випадку коли є підозра у його підробці). Якщо міліціонер не віддає ваш паспорт, наполягайте на тому щоб був складений протокол вилучення документів у присуності 2-х понятих.
  • Не піднімайте з землі нічого чужого, навіть якщо вас попросять.

Щодо ситуації, коли представники ДАІ(патрульної поліції) вилучають посвідчення водія на користування транспортом, то вони мають право це робити тільки за правопорушення, в яких адміністративне стягнення передбачає позбавлення права користування транспортним засобом, за Кодексом України про адміністративні правопорушення(ст. 130). У такому випадку складається протокол про адміністративне правопорушення, у двох примірниках, в якому робиться відмітка про вилучення такого документа. І видається тимчасовий дозвіл на користування транспортним засобом, до рішення суду, але не більше ніж на 3 місяці.

Ваші дії(право), в разі порушення ваших прав


1) Звернутися до суду(радимо скористатися юридичними послугами), з позовом про визнання дій неправомірними щодо адміністративного правопорушення, яке передбачене ст. 201 КУпАП "Незаконне вилучення паспортів і прийняття їх у заставу";

2) Звернутися до прокуратури, зі скаргою про перевищення службових повноважень;

3) Написати заяву до поліції, про викрадення документів.

Отже слід пам`ятати, що без законних підстав у Вас ніхто не має право вилучати оригінали документів. Законними підставами є: постанова суду про вилучення документів, взяття особи під варту або засудження з його поверненням після звільнення, припинення громадянства тощо.


  • ст. 23 "Положення про паспорт громадянина України"
  • ст. 130, 201 "Кодекс України про адміністративні правопорушення"
  • Любое копирование материалов, допускается только с разрешения владельца сайта, или указания ссылки на источник.