Юрист on-line | JusGO.com.ua

Відстоювання своїх прав у суді

В інтернеті велика кількість статтей присвячена як правознавству в цілому, так і загальним поняттям законодавчого регулювання тих чи інших відносин. В житті ми часто можемо почути: "я з тобою буду судитися" або ж самі використовуємо це слово, у конфліктних ситуаціях. Проте в інтернеті, майже відсутня інформація в практичному аспекті як це відбувається, та що для цього потрібно зробити, аби виграти справу. Загалом на юридичних сайтах, особливо сайтах юридичних компаній або ж адвокатів можна побачити "водичку" в загальних рисах, після прочитання якої ви розумієте що нічого не зрозумили, а ваше питання так і залишилось не вирішенним, оскільки на таких сайтах крім водопаду незрозумілих слів і реклами своєї компанії користної інформації мінімум. Звісно у важливих справах краще відразу звернутися до юристів, оскільки юрист відразу побачить все підводне каміння і складе правильний алгоритм дій, але в рамках цієї статті основні уявлення судового процесу ви отримаєте.

Тому хотілось би в рамках даної статті, дати вам основні поняття, того що називається судовий процес. Стати «сам собі юристом», звісно прочитавши одну статтю не вийде, але відстояти свої інтереси в простих справах як то напрклад: стягнення коштів за договором позики - запросто.

Перше що необхідно знати, є 3 види юрисдицкії суду:

  • Цивільне судочинство
  • Адміністративне судочинство
  • Господарське судочинство
В залежності до якої категорії правовідносин відноситься ваш спір, той суд і буде розглядати його. На практиці інколи складно правильно вибрати до якого суду подати позов, без допомоги юриста або адвоката, послуги яких ви доречі можете замовити на JusGO.

Цивільні справи - розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами. Це позова до фізичних осіб, трудові спори, сімейні, захист прав споживачів, відшкодування моральної шкоди т.п.

Адміністративні справи - розглядають місцеві адміністративні суди. Це справи: якщо однією зі сторін є суб’єкт владних повноважень, справи про притягнення до адміністративної відповідальності, спори з посадовими чи службовими особами органу місцевого самоврядування.

Господарські справи - розглядаються господарськими судами. В основному тут вирішуються спори між юридичними особами, підприємствами щодо невиконання умов договору, процедура банкрутства, розірвання договорів т.п.


В залежності від позовних вимог та сторін, визначається суд до юрисдикції якого подається позовна заява. Наприклад, за загальним правилом позов подається за місцезнаходженням\проживанням відповідача. Але існують вийнятки, коли позов можна подавати за місцем проживання позивача(наприклад: про стягнення аліментів) та багато інших, на яких в рамках даної статті зупинятися не будемо, в будь-якому випадку завжди раджу звернутися для економії часу за послугами до юриста і замовити юридичні послуги.

В Україні кожен вид судочинства, з зазначених регулюється своїм процесуальним кодексом. В цих кодексах розписано порядок звернення до сду, порядок оскарження рішень, вимоги до позовних заяв, права та обовязки сторін. У випадку коли ви самі хочете відстоювати свої права, перед написанням та поданням заяви раджу ознайомитись з ключовими розділами, в кінці статті я дам назви кодексів, щоб Ви знали де шукати.

Припустимо ви розібралися як написати позовну заяву - молодці, ставлю лайк. Що далі ? - Ні! не радісна подача заяви до суду, а підкріплення її доказовою базою.
Докази — це будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність оспорюваних обставин. Це може бути як показання свідків, так і документальні, речові докази, будь яка інформація за допомогою якої суд може винести рішення на вашу користь. Зразу скажу, як би красномовно особа в суді не виступала, свою позицію обовязково необхідно підкріпити доказами, посиланням на статті закону. Грамотно складена позовна заява або ж заперечення проти позову, з підкріпленими доказами - відіграє важливу роль у позитивному вирішенні справи. Якщо необхідна юридична допомога у зручний для вас час, Ви завжди можете скористатися персональною консультацією юриста.  • Цивільний процесуальний кодекс України
  • Кодекс адміністративного судочинства України
  • Господарський процесуальний кодекс України
  • Любое копирование материалов, допускается только с разрешения владельца сайта, или указания ссылки на источник.